DNI AKTYWNOŚCI SPORTOWO-REKREACYJNEJ OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH – BOWLING 2012


ORGANIZATORZY

Stowarzyszenie na Rzecz Edukacji i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w Kadłubie w dniach 06-07 listopada 2012 r. zorganizowało w Opolu Dni Aktywności Sportowo- Rekreacyjnej Osób Niepełnosprawnych – Edycja II – Bowling.
Impreza została sfinansowana  ze środków PFRON przez Województwo Opolskie. Wzięło w niej udział dwanaście drużyn z placówek specjalnych województwa opolskiego. Były to zespoły z: Kadłuba, Brzegu, Strzelec Opolskich, Głubczyc, Głogówka, Zawadzkiego, Nysy, Grodkowa, Kędzierzyna-Koźla, Leśnicy, Opola i Kluczborka. Uczestnikami były osoby z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym, a każda z drużyn liczyła po 4 zawodników.

Impreza ta odbyła się po raz drugi. Miała na celu szeroko rozumianą rehabilitację społeczną osób niepełnosprawnych poprzez prezentację ich możliwości, współdziałanie w grupie i budowanie więzi międzyludzkich, a także rozwijanie sprawności fizycznej  i umiejętności interpersonalnych u uczestników oraz popularyzację bowlingu jako dyscypliny sportowej dla osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Uczestnicy mieli w pierwszym dniu 3, 5 godziny na zapoznanie się z obiektem, regułami gry    i trening. Wszystko to odbywało się na profesjonalnej kręgielni Szara Willa w Opolu.  Drugi dzień odbył się pod znakiem rywalizacji sportowej. Uczestnicy rozegrali kilka kolejek,  z których w ogólnej punktacji brany był pod uwagę najlepszy wynik każdego z nich.

Zwyciężyła drużyna z Kluczborka w składzie: Ewa Sordoń, Piotr Kowalczyk, Przemysław Grad, Przemysław Żółtaszek.
Opiekunem drużyny był p.Bogusław Wydera.
D
rugie miejsce zajęła drużyna z Głogówka, w składzie: Beata Jaksy, Ewa Grzebyta, Piotr Florian i Mateusz Wesoły, a opiekunem drużyny była p.Małgorzata Pieścikowska.
Trzecie miejsce wywalczyła drużyna  z Grodkowa, w składzie: Aleksander Adamus, Adam Garbowski, Dawid Żydczyk i Patryk Żydczyk. Opiekunem drużyny była p.Magda Margoszczyn.


Warto dodać, iż nie tylko zawody sportowe  i dobra zabawa na kręgielni miały miejsce podczas Dni Aktywności Sportowo-Rekreacyjnej Osób Niepełnosprawnych – Edycja II – Bowling. Uczestnicy mieszkali w  hotelu Festival, gdzie do ich  dyspozycji  był basen,  jacuzzi i sala fitness. Sportowcy po męczącym dniu na kręgielni relaksowali się i odpoczywali w hotelowym jacuzzi.  Pierwszego dnia po kolacji dla uczestników została przygotowana także mini dyskoteka i  seans filmowy.

Atmosfera była wspaniała. Dominowała dobra zabawa i współzawodnictwo sportowe,  a co najważniejsze uśmiech i zadowolenie na twarzach uczestników, opiekunów i organizatorów.

Dni Aktywności zakończyły się uroczystym rozdaniem medali i dyplomów dla  trzech najlepszych drużyn, medali za uczestnictwo i dyplomów dla pozostałych uczestników oraz pamiątkowych pucharów dla wszystkich drużyn. Każdy zawodnik otrzymał także słodki upominek. Uczestnicy otrzymali medale i gratulacje z rąk Prezes Stowarzyszenia p. Kornelii Mroszczyk.

Mamy nadzieję, że w przyszłym roku będziemy mogli zaprosić na kolejną, już trzecią edycję.

                                              Monika Szendzielorz